Ünol Büyükgönenç - Dışarda kar yağıyor - Kız çocuğu - Plak kapağı - 1979

Ünol Büyükgönenç hakkında…


Ünol Büyükgönenç - Dışarda kar yağıyor-Kız çocuğu plak kapağı - 1979 altın mikrofon birincisi Ünol Büyükgönenç - Dışarda kar yağıyor-Kız çocuğu plak kapağı arka kapak- 1979 altın mikrofon birincisi

1946 yılında İstanbul'da doğdu. İstanbul Konservatuarına ( Şimdiki Beşiktaş Evlendirme Dairesi ) on yıl klasik ve İspanyol gitar üzerinde çalıştı. 'a kadar dans müzisyeni olarak akademi birikimini sürdürdü. 1969 yılında 'la ( Bas gitarist ) kurdukları 'da grup müziğine geçti. Askerlik dönüşü Cem Karaca ile tanışmasıyla Kardaşlar çizgisi tamamen oluşmuştu. Kardaşlar ile Dadaloğlu, Kalender, Mehmet'e Ağıt, Kara Üzüm, Oy Gülüm Oy türküsünün söz ve müzik düzenlemesini yapmış, aynı zamanda çıkan 45'lik plakların çizim tasarımlarına imzasını atmıştır.

yılında Dadaloğlu türküsü yılın Türkçe sözlü şarkısı seçilir. Türkiye'de yapılan ilk plak çalışması olan Dadaloğlu'ndan kazanılan paradan kendisine 25 kuruş düşmüş. İlk defa bağlamayı bir batı sazından sonra, bu çalışmasında eline almıştır. Kardaşlar'ın verimli döneminden 'de ayrılır ve Ersen-Kardaşlar dönemi başlar. Ersen beraberliğinden 'e uzanan çizgide Cem Karaca- grubunun kurulmasıyla tekrar katılır ve çalışmaya başlar. Bu çalışma dönemi de birkaç ay sürer ve müziği bıraktığını söyleyerek Cem Karaca-Dervişan grubundan ayrılır ve Amerika'ya gitmeye karar verir.

Müzikal arayışlarını Saklambaç'ın 1979 yılında düzenlediği Altın Mikrofon Ödülü Yarışmasına ” Dışarda Kar Yağıyor ” adlı beste ve sözüyle katılır ve birinciliği alır. Çalışmaları 80'den sonra da devam eder. Bestecilik çalışmalarının en büyük ağırlığını şiirlerinin müziklemesi oluşturur. Daha sonra çalışması yasaklılar arasına alınır. En son çıkardığı tarihli ” Güzel Günler Göreceğiz ” kasetidir. Türkiye'deki müzik tarihinde yerini Nazım Hikmet şiirlerini en iyi yorumlayan kişi olarak imzalar.

Akın OK
( “68 Çığlıkları” adlı kitabından )

Related Images:

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.