1966 Ferdi Özbeğen Orkestrası ile birlikte Yeşilköy Çınar Otel

Okyay hakkında…

Okyay

Okyay ve Deniz Harp Okulu Orkestrası - Yıl 1965
Okyay ve Deniz Harp Okulu Orkestrası – Yıl 1965
Okyay ve Fecri Ebcioğlu, Yer İstanbul Teknik Üniversitesi Tvsi, Yıl 1968
Okyay ve Fecri Ebcioğlu, Yer İstanbul Teknik Üniversitesi Tvsi, Yıl 1968

13 ekim 1944 Gelibolu Kavak ilçesi doğumlu olan OKYAY ilk ve orta tahsilini Balıkesir’de yaptı. Deniz lisesinden 1964 yılında teğmen olarak mezun oldu. Deniz Harp Okulu Orkestrası ile çalışmalar yaparken hafta sonları da amatör olarak klüplerde şarkılar söyledi. Bu sıralarda plakçıların keşfetmesi ile ilk plağını Adamo’nun “Ensemble” adlı şarkısına Fecri Ebcioğlu’nun sözleriyle “Aşkımız yazılsaydı semaya” adıyla yaptı. Ama bu plak Berkant’ın halen popüler olan şarkısı “Samanyolu” ile aynı zamana denk geldiği için şanssızlık yaşadı. Daha sonra gene bir Adamo şarkısı olan “Viens ma brune“ü Türkçe sözlerle okuduğu “Gel esmerim” bekleneni verdi ve pop müzikte kendine bir yer elde etti.

Okyay - Ferdi Özbeğen Orkestrası ile birlikte. Yer: Yeşilköy Çınar Otel. Yıl 1966
Okyay – Ferdi Özbeğen Orkestrası ile birlikte. Yer: Yeşilköy Çınar Otel. Yıl 1966
Okyay - Antalya Müzik Festivali - Yıl 1971
Okyay – Antalya Müzik Festivali – Yıl 1971

Sesinin Adamo’ya şaşırtıcı derecede benzemesi nedeniyle kendisinden Yerli Adamo“diye bahsedilir oldu. Kendisine sadece plak çıkarmanın yeterli olmayacağı bundan dolayı ordudan ayrılması gerektiği konusunda çok telkinde bulunuldu. Bir ara ordudan ayrılmayı düşündü ama ailesinin istememesi üzerine bundan vazgeçti. Kendisi gibi bir bahriye subayı olan ve çok genç yaşta vefat eden (Alpay’a besteler yapan) Levent Öner ile plaklar yaptı.

Okyay ve Adamo - Adamonun İstanbuldan uğurlanması - Yıl 1992
Okyay ve Adamo – Adamo’nun İstanbul’dan uğurlanması – Yıl 1992

Okyay subay olduğu için laf olur diye yaptığı hiçbir plaktan maddi kazanç sağlamadı. Plaklarının tüm gelirini Kızılay’a bağışladı. Aniden ortaya çıkan ve çok çabuk gelişen çaresiz hastalık neticesinde 31 Mayıs 2009’da kendisini kaybettik. Gölcük Değirmendere’de Sayın Deniz Kuvvetleri Komutanı’nında katılımı ile askeri törenle defnedildi.

Okyay sevenler için güzel bir haber ise Odeon Müzik yeni hazırladığı bir albümde Okyay’ın iki şarkısına yer verecek. Umarız sadece plaklarda dinleyebildiğimiz diğer şarkıları da en kısa zamanda albüm olarak raflarda yerini alır.

Okyay ile ilgili bu sayfaların hazırlanmasındaki büyük katkılarından dolayı Okyay‘ın kardeşi Sayın Atila Oktay beye çok teşekkür ederim.

Related Images:

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.